December, 1 2014
Горячая линия  по вопросам деятельности
Кампусы
Главный корпус
410012, г. Саратов, Театральная пл. 1
Тел.: 8(8452) 23-32-92
Факс: 8(8452) 23-47-81
Приемная комиссия
Тел./факс.: 8 (8452) 26-50-78
E-mail: pk@sgau.ru

410012, г. Саратов
Театральная пл., 1, ком. 138
Пн.–пт. с 9:00 до 15:00
УНТЦ
Инжиниринговый центр
Олимпиада по физике
Фонд "История Отечества"

December, 1 2014

    Day 1: Monday 1 December

    9.00-10.00 Registration
    10:00-12:00 Plenary session
    12:00-12:30 Coffee break

    Section 1. Biotechnology in agriculture and food production (auditorium 5)

    12:30–12:45
    Pilipchuk Tatiana
    Minsk, SSI "Institute of Microbiology, National Academy of Sciences of Belarus"
    Optimization of Multifag biopreparation storage conditions

    12:45–13:00
    Falkowskaya Ulyana
    Minsk, Institute of Microbiology, National Academy of Sciences, Laboratory of "Collection of Microorganisms"
    Genetic characterization of phytopathogenic bacteria and fund of Belarusian collection of non-pathogenic microorganisms

    13:00–13:15
    Chubanova Sabina

    Minsk, "Center of analytical and genetic engineering research" laboratory of the State Scientific Institution “Institute of Microbiology of the National Academy of Sciences of Belarus “
    Heterologous expression in bacterial cells

    13:15–13:30
    Bondarevich Natalia
    Minsk, State Scientific Institution "Institute of Microbiology of the National Academy of Sciences of Belarus"
    Dependence of the lytic activity of bacteriophages on the mineral components of the culture medium

    13:30–13:45
    Kuptsov Vladislav
    Minsk, Institute of Microbiology, National Academy of Sciences of Belarus
    Creating a collection of phytopathogenic microorganisms used in the development of biopesticides

    13:45–14:00
    Arsenyeva Larisa, Kurpilyanskaya Ekaterina , Antonyuc Mariana
    Kiev, Department of food expertise of the National University of Food Technologies
    Change of titratable and active acidity with the fermentation and storage of dry bacterial starter cultures

    14:00–14:15
    Tumunova Sesegma1, Hankhaldaeva Sayana
    FSBEE HPE "East-Siberian State University of Technology and Management"1, FSBEE HPE "Yakutsk State Agricultural Academy"2
    Structural and mechanical characteristics of fermented milk clot

    14:15–14:30
    Eremina Irina
    Krasnoyarsk, FSBEE HPE Krasnoyarsk Agrarian University, Institute of Applied Biotechnology and Veterinary Medicine
    Marker selection: control of the level of genetic differentiation of species bred in Krasnoyarsk region

    14:30–15:30 Lunch


    15:30-17:00 Roundtable meeting «Modern biotechnologies in agribusiness» (reference room)



    Section 1. Biotechnology in agriculture and food production (auditorium 5)

    15:30–15:45
    Alenkina Svetlana
    Saratov, Federal State Budgetary Institution of Science Institute of Biochemistry and Physiology of Plants and Microorganisms, Russian Academy of Sciences
    Study of the influence of azospirillum lectins on the activity of pectolytic and proteolytic enzymes of plant cells

    15:45–16:00
    Litvinov Ilya
    St. Petersburg, St. Petersburg State Technological Institute (Technical University)
    Identification of strains of Leptospira spp. by MALDI-TOF mass spectrometry method

    16:00–16:15
    Petrukova Nadezhda
    Ulyanovsk, FSBEE HPE "Ulyanovsk State Agricultural Academy named after P.A. Stolypin "
    Characteristics of bacteriophages Bacillis megaterium

    16:15–16:30
    Raychinets Yuliya
    Ulyanovsk, FSBEE HPE "Ulyanovsk State Agricultural Academy named after P.A. Stolypin "
    Isolation of the bacterium Paenibacillus larvae from environmental objects

    16:30–16:45
    Klimushkin Evgeny
    Ulyanovsk, FSBEE HPE "Ulyanovsk State Agricultural Academy named after P.A. Stolypin "
    Isolation and study of the biological properties of bacteria Bacillus coagulans

    16:45–17:00
    Ulko Denis
    Moscow region, Pushchino, Branch of Federal State Budgetary Scientific Establishment Institute of Bioorganic Chemistry named after academicians M.M.Shemyakin and Yu.A.Ovchinnikov of the Russian Academy of Sciences (BIOC RAS)
    Analysis of perennials aspen wood components with recombinant gene sp-Xeg

    17:00–17:15
    Zintsova Julia
    Barnaul, Biysk Technological Institute, Branch of Altai Technical University named after I.I. Polzunov
    Optimization of culture medium for culturing Oryzamyces indici

    17:15–17:30
    Feoktistova Natalia
    Ulyanovsk, FSBEE HPE "Ulyanovsk State Agricultural Academy named after P.A. Stolypin "
    Bacillus bacteriophages: biology, practical application

    17:30–17:45
    Fedoryuk Elizaveta
    St. Petersburg, St. Petersburg State Technological Institute (Technical University)
    Study of collagenolytic enzyme derived from submerged culture of basidiomycete Coprinus Lagopides

    17:45–18:00
    Bazova Julia

    Krasnoyarsk, FSBEE HPE Krasnoyarsk State University
    Influence of the season on the biotech indices of semen of sperm donor bulls of red and white breed

    18:00 – 20:00 Dinner


    Section 2. Biotechnology in veterinary and human medicine (dissertation hall)

    12:30–12:45
    Kanterova Anna
    Minsk, Institute of Microbiology of the National Academy of Sciences, Laboratory of "Collection of Microorganisms"
    Specialized collection of micromycetes - biodeterioration agents

    12:45–13:00
    Plotnikova Danuta
    Minsk, SSI "Institute of Microbiology, National Academy of Sciences of Belarus"
    Immobilisation of probiotic bacteria Lactococcus lactis for their storage stability increase

    13:00–13:15
    Fedorov Michael
    Munich, University Hospital of Munich
    Clinical Biophotonics and optical biopsy

    13:15–13:30
    Vanzha Ekaterina
    Saratov, Federal State Budgetary Scientific Institution Institute of Biochemistry and Physiology of Plants and Microorganisms, Russian Academy of Sciences (RAS IBPPM)
    Highly effective polymerase chain reaction with the addition of gold nanoparticles for diagnostics of complex samples of genetic material

    13:30–13:45
    Lakhtin Mikhail
    Moscow, Institute of Epidemiology and Microbiology named after G.N.Gabrichevsky
    Potential of exopolymers of probiotic lactobacilli and bifidobacteria

    13:45-14:00
    Lyulkova Larissa
    Moscow Region, SSE All-Russian Research and Technological Institute of Biological Industry
    Stability assessment of technological process of animal diagnostic kits manufacture

    14:00-14:15
    Neminushchaya Larissa
    Moscow Region, SSE All-Russian Research and Technological Institute of Biological Industry
    Innovative biotechnology of receiving synbiotics

    14:15-14:30
    Eremets Vladimir
    Moscow Region, SSE All-Russian Research and Technological Institute of Biological Industry
    National Standard R 54763-2011 in the quality assurance system of immunobiological products for veterinary medicine

    14:30–15:30 Lunch

    15.30-15.45
    Marusheva Yulia
    Saratov, FSBEE HPE Saratov State Agrarian University named after N.I. Vavilov
    The use of the newly developed method of molecular - genetic detection of FIV to establish the role of stray cats in the epizootic process

    15.45-16.00
    Krasnikova Ekaterina
    Saratov, FSBEE HPE Saratov State Agrarian University named after N.I. Vavilov
    The role of molecular genetic research methods in the study of BLV

    16.00-16.15
    Drevko Boris, Sitnikova Tatyana
    Saratov, FSBEE HPE Saratov State Agrarian University named after N.I. Vavilov
    The reduction reaction of diatsetofenonilselenida in the presence of microorganisms

    16.15-16.30
    Denisova Maria, Bukharova Ekaterina, Rismukhambetova Gulsara, Karpunina Lidia
    Saratov, FSBEE HPE Saratov State Agrarian University named after N.I. Vavilov
    Biochemical properties and production of exopolysaccharides different strains Xanthomonas campestris

    16.30-16.45
    Fokina Nadezda, Karpunina Lidia
    Saratov, FSBEE HPE Saratov State Agrarian University named after N.I. Vavilov
    Exopolysaccharide Lactococcus lactis: conditions for isolation and properties

    16.45-17.00
    Vetchinkina Elena
    Saratov, Federal State Budgetary Scientific Institution Institute of Biochemistry and Physiology of Plants and Microorganisms, Russian Academy of Sciences (RAS IBPPM)
    Biological synthesis of nanoparticles of different chemical nature by edible cultivated medicinal xylotrophic basidiomycetes of different taxonomic groups

    17:00-17:15
    Rakhmanov Anatoly
    FGBI "Federal Centre for Animal Health" (FGBI "ARRIAH")
    FMD epizootic situation in Russia and preventive vaccination of animals in the Volga Federal District

    17:15-17:30
    Lakhtin Vladimir
    Moscow, Institute of Epidemiology and Microbiology named after G.N.Gabrichevsky
    On the way to the construction of human habitats

    17:30-17:45
    Kholmatov Konstantin
    Saratov, FPHE "Russian Antiplague Research Institute " Microbe”
    Optimization of filtration of nutrient medium based on a pancreatic casein hydrolyzate in the manufacture of a bivalent cholera vaccine

    17:45-18:00
    Komissarov Alexander
    Saratov, FPHE "Russian Research Institute " Microbe” Russian Consumption Supervision "
    Technological parameters of lyophilizers of the active components of chemical cholera vaccine
    Preparation of tablets nuclei of chemical cholera vaccine with the new auxiliary components

    18:00-20:00 Dinner

    Section 3. Environmental aspects of biotechnology and environmental protection (events hall)

    12:30–12:45
    Sidorenko Anastasia
    Minsk, Institute of Microbiology of the National Academy of Sciences of Belarus, "Collection of Microorganisms” laboratory
    The use of genetic taxonomy methods for the identification of microorganisms - xenobiotic destructors

    12:45–13:00
    Melnikova Alesya
    Belarus, "Belarusian State University"
    Creation of a genetic construct with acdS gene of bacteria Pseudomonas, providing increased resistance of agricultural and ornamental plants to stressful environmental factors

    13:00-13:15
    Baranikhina Elena
    Saratov "Saratov State University named after N.G. Chernyshevsky "
    Microorganisms of soils contaminated by pesticides

    13:15–13:30
    Kuramshina Zilya, Smirnova Yulia
    Republic of Bashkortostan, Sterlitamak, Sterlitamak Branch of BashSU
    Effect of Bacillus subtilis on plant mycorrhiza when exposed to heavy metals

    13:30–13:45
    Ilina Natalia, Fufaeva Tatyana, Kazakova Natalia

    Ulyanovsk, FSBEE HPE "Ulyanovsk State Pedagogical University named after I.N.Ulyanov"
    Regularities of the formaldehyde effect on soil microorganisms in pollutant doses

    13:45–14:00
    Kireeva Elizaveta
    St. Petersburg
    Elaboration of a biodegradation method in technogenic soils and oil sludge solids in the dry climate

    14:00–14:15
    Vaseshenkova Marina , Molchanova Ksenia , Komissarchik Sophia , Nyanikova Galina
    St. Petersburg, St. Petersburg State Technological Institute (Technical University)
    Preparation of biosorbents from Phizopus oryzae fungus and their application for demetallisation of fluids

    14:15–14:30
    Katraeva Inna
    Nizhny Novgorod, FSBEE HPE "Nizhny Novgorod State University of Architecture and Civil Engineering" (NNSUASE)
    Complex technology for cleaning industrial wastewater with the use of biological and baromembrane methods

    14:30–15:30 Lunch

    15:30–15:45
    Pavliy Sergey
    Saratov, "Saratov State University named after N.G.Chernyshevsky"
    Determination the sensitivity of microbial cells to bacteriophages by electroacoustic analysis method

    15:45–16:00
    Golubev Alexander
    Saratov, Institute of Biochemistry and Physiology of Plants and Microorganisms
    Toxicity evaluation of nanomaterials in unicellular microalgae Dunaliella salina

    16:00–16:15
    Pushkarev Mikhail
    St. Petersburg, St. Petersburg State Technological Institute (Technical University)
    Dynamics of lipase formation promising for the production of biodiesel by bacterial strains

    16:15–16:30
    Tsenter Irina
    Republic of Buryatia, Ulan-Ude, FGBSI Baikal Institute of Nature Management SB RAS
    Method of combined surface disinfection by ultrasound and excilamp UV radiation

    16:30–16:45
    Karavayeva Olga
    Saratov, FGBSI Institute of Biochemistry and Physiology of Plants and Microorganisms
    Detection of Azospirillum brasilense cells by an electro-analysis of the microbial suspensions during their interaction with specific bacteriophages

    16:45–17:00
    Khmara Ivan
    Krasnodar, "Kuban State Agrarian University"
    Ecotoxicology of toxigenic aspergilla in Krasnodar Territory

    17:00–17:15
    Ivanova Elena
    Saratov, NR SSU named after N.G. Chernyshevsky.
    Microorganisms-destructors of Prometrin simtriazine herbicide.

    17:15–17:30
    Terekhina Anastasia, Eremina Irina
    Krasnoyarsk, FSBEE HPE Krasnoyarsk Agrarian University, Institute of Applied Biotechnology and Veterinary Medicine
    Study of the influence of dry feed on the performance and other ethological indicators in service dogs

    17:30–17:45
    Molchanova Ksenia, Vaseshenkova Marina, Nyanikova Galina , Komissarchik Sophia
    St. Petersburg, St. Petersburg State Technological Institute (Technical University)
    Application of biosorbents for extraction of pesticides from drinks

    17:45-18:00
    Kruchkova E.V.
    Saratov, Federal State Budgetary Scientific Institution Institute of Biochemistry and Physiology of Plants and Microorganisms, Russian Academy of Sciences (RAS IBPPM)
    Scientific principles for selection of bacteria for the remediation of areas contaminated organophosphonates

    18:00-18:15
    Kondrashova Anzhela, Sazonova Irina, Shpul Sergey
    Saratov, FSBEE HPE Saratov State Agrarian University named after N.I. Vavilov
    Elimination of heavy metal ions from wastewater immobilized microorganisms

    18:00-20:00 Dinner